W dniach 8-10 listopada 2024 roku już po raz piąty spotkała się Grupa Trenerów Wioślarstwa 65+. Trenerzy-weterani polskiego wioślarstwa tym razem spotkali się Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rogoźnie (Wielkopolska).
Na spotkanie przybyli trenerzy: Antoni Rosołowicz, Lech Olszewski, Jerzy Ulczyński, Witold Sroga, Andrzej Banasiak, Marian Pawlak, Ryszard Olczuk, Marian Hening, Przemysław Abrahamczyk, Aleksander Wojciechowski, Eugeniusz Błaszczak oraz zaproszeni: Czesława Kościańska, Małgorzata Dłużewska-Wieliczko, Franciszek Kamiński, Marta Wieliczko.
Marian Pawlak w serdecznych słowach powitał przybyłych na spotkanie trenerów. Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych w ostatnim czasie trenerów, działaczy i zawodników: Romana Kowalewskiego, Wojciecha Tadeuszaka, Grzegorza Stellaka, Zbigniewa Odoja, Hannę Gołębiowską-Jędrzejczak, Beatę Dudzińską i innych...
Spotkanie było inspirowane okrągłą, setną rocznicą udziału polskich wioślarzy w letnich igrzyskach olimpijskich. Tak się złożyło, że polscy wioślarze zadebiutowali podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku i stulecie zamknęli startem także w tym mieście.
Celem spotkania, poza integracją grupy, wspomnieniami oraz dyskusją na temat aktualnych spraw i problemów polskiego sportu, w tym wioślarstwa, było m.in. wręczenie legitymacji Członka Honorowego Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, przyznanych na wniosek Grupy Trenerów Wioślarstwa 65+ przez Sejmik PZTW dla najstarszych żyjących medalistów olimpijskich w wioślarstwie: Czesławy Kościańskiej, Małgorzaty Dłużewskiej-Wieliczko, Adama Tomasiaka i Grzegorza Nowaka.
Dla młodszych pokoleń i kibiców wioślarstwa warto przypomnieć, że wyżej wymienieni medale igrzysk olimpijskich zdobywali 44 lata temu podczas IO w Moskwie w 1980 roku. Panie: Czesława i Małgorzata zdobyły srebrny medal w dwójce bez sterniczki, a Panowie: Adam i Grzegorz razem z Ryszardem Stadniukiem i nieżyjącymi już: Grzegorzem Stellakiem i sternikiem Ryszardem Kubiakiem wywalczyli brązowy medal w czwórce ze sternikiem.
Na spotkanie przybyły Czesława Kościańska i Małgorzata Dłużewska-Wieliczko w towarzystwie... medalistki Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 Marty Wieliczko. Niestety, na spotkanie nie dotarli Grzegorz Nowak (ze względów zdrowotnych) i Adam Tomasiak (sprawy rodzinne). Poza medalistami IO Moskwa-1980 Sejmik PZTW w 2024 roku nadał godność Członka Honorowego (także na wniosek Grupy Trenerów 65+) dla trenerów: Marii Sorys, Jerzego Ulczyńskiego, Przemysława Abrahamczyka i Tadeusza Zemela. Legitymacje Członka Honorowego PZTW wręczył Franciszek Kamiński, członek Zarządu PZTW.
Program spotkania rozpoczęto uroczystą kolacją w dniu 8.11.2024 r, podczas której wręczono legitymacje Członków Honorowych, wzniesiono toast za pomyślność nowych Członków Honorowych PZTW oraz wszystkich uczestników spotkania. Drugi dzień pobytu w Rogoźnie rozpoczęto rekreacyjnym spacerem wzdłuż Jeziora Rogozińskiego, podczas którego Ryszard Olczuk przedstawił walory tego akwenu i bazy materialnej dla wioślarstwa młodzieżowego oraz próby stworzenia w Rogoźnie profesjonalnego klubu wioślarskiego w latach 2010-2014.
Następnie w spotkaniach w podgrupach swoimi olimpijskimi i nie tylko wspomnieniami podzielili się m.in. Antoni Rosołowicz (IO Rzym 1960), Jerzy Ulczyński (Monachium 1972 i Montreal 1976), Andrzej Banasiak (Moskwa 1980), Przemysław Abrahamczyk (Moskwa 1980) oraz medalistki olimpijskie – Czesława Kościańska (Moskwa 1980 i Seul 1988) i Małgorzata Dłużewska-Wieliczko (Moskwa 1980), a także Witold Sroga i Aleksander Wojciechowski (IO w latach 1992-2024). Wspomnienia uzupełnił Ryszard Olczuk prezentacją historii polskiego wioślarstwa w fotografii w latach 1878-2022.
Spotkanie zakończono w niedzielę. Marian Pawlak dokonał podsumowania dyskusji i projektowanych wniosków Grupy Trenerów Wioślarstwa 65+, podziękował wszystkim uczestnikom za przyjazd oraz aktywy udział w spotkaniu. Życzył spokojnego powrotu do domu i... spotkania za rok.
Organizatorzy spotkania: Marian Pawlak i Ryszard Olczuk w imieniu uczestników spotkania składają podziękowania dla Zarządu PZTW za finansowe wsparcie organizacji spotkania, kierownictwa i personelu Ośrodka Sportu i Rekreacji za stworzenie bardzo dobrych warunków spotkania, Franciszka Kamińskiego za przyjazd i reprezentowanie Zarządu PZTW podczas spotkania.
Zobacz także
#WszyscyDoWioseł: wiosłowanie dla profilaktyki nowotworowej
29 lis 2024
Już po raz siódmy Fundacji Legii oraz Fundacja "Kochasz Dopilnuj" zorganizowały sportowo-charytatywną akcję #WszyscyDoWioseł, której celem jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki nowotworowej oraz promowanie regularnych badań zdrowotnych....
Ministerstwo Sportu wspiera Młode Polskie Wiosła. „Postawiliśmy na sport powszechny”
28 lis 2024
W czwartek 28 listopada w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego odbyła się konferencja, podczas której minister sportu Sławomir Nitras przekazał cztery łodzie wioślarskie ze sprzętem dla czwórek podwójnych. Konferencja, kt...
Zaproszenie do uczestnictwa online w Ogólnopolskiej Kursokonferencji Trenerów i Instruktorów Wioślarstwa
27 lis 2024
W najbliższy weekend w Poznaniu odbędzie się coroczna kursokonferencja szkoleniowa. PZTW wzorem lat ubiegłych zapewni bezpośrednią relację z tego wydarzenia.
W związku z faktem, że w tym roku wszystkie prelekcje są publiczne, zachęcamy ty...
Zmiany terminów zawodów juniorów w 2025 roku
26 lis 2024
7.12 | Mistrzostwa Województwa Kujawsko Pomorskiego na ergometrze Chełmża |
7.12 | Mistrzostwa Województwa Kujawsko Pomorskiego na ergometrze Chełmża |